TOKIO, Japonsko (29. ledna 2020) - Lexus dnes oznámil šestici finalistů soutěžního klání Lexus Design Award 2020, jejichž odměnou bude mentorská podpora renomovaných designérů a současně finanční dotace až 3 mil. jenů (přes 25 tis. USD) k vytvoření prototypu navrhovaného projektu. Finalisté ze Spojených států, Číny, Evropy, Pákistánu a Keni byli vybráni z rekordně široké skupiny 2042 přihlášených projektů ze 79 různých zemí. Soutěž Lexus Design Award, nyní probíhající již osmým rokem, je jedinečnou platformou mladých tvůrců, kteří zde dostávají příležitost prokázat a dále rozvíjet svůj talent. Návrhy byly vybrány na základě toho, do jaké míry vyjadřovaly klíčové principy značky Lexus: 'předvídat', 'inovovat' a 'zaujmout' – s důrazem na design směřující k lepší budoucnosti.
VYHLÁŠENÍ FINALISTŮ SOUTĚŽE
Vyhlášení finalistů soutěže Lexus Design Award 2020 - šest pokrokových řešení pro lepší budoucnost.
BIO.SCALES
SUTHERLIN SANTOS - USA
Bio.Scales jsou biopolymerové filtry vyrobené z přírodních ekologických materiálů, navržených tak, aby eliminovaly ze vzduchu uhlíkové a další škodlivé sloučeniny. Modulární systém vyrobený metodou 3D tisku lze přestavovat a uzpůsobovat tak, aby zlepšoval kvalitu ovzduší v jakémkoli obytném prostoru.
Paul a Garrett Sutherlin Santo jsou návrháři působící v centru Los Angeles. Svojí prací usilují o projektování budoucnosti, v níž design symetricky navazuje na přírodu a technologie; za tímto účelem zkoumají vztahy nově vznikajících digitálních procesů, ekologicky šetrných materiálů a tradičních řemesel.
FELTSCAPE
THÉOPHILE PEJU & SALVATORE CICERO (THÉOPHILE PEJU (FRANCIE), SALVATORE CICERO (ITÁLIE)) - PŮSOBÍ VE VELKÉ BRITÁNII
Feltscape je prodyšný oblak z plstěného materiálu a termoplastu, schopný pohlcovat zvuk a přizpůsobovat akustiku interiéru a kvalitu osvětlení. Feltscape je výsledkem pokrokového výrobního postupu, jenž kombinuje tzv. vysoké krejčovství (haute couture) a robotickou aditivní výrobu.
Théophile Peju & Salvatore Cicero jsou architekti působící v Londýně. Absolvovali fakultu Bartlett School of Architecture – UCL, kde se věnovali výzkumu textilních kompozitních materiálů. Jejich designové postupy, založené na praktických zkušenostech, kombinují tradiční řemeslné zpracování s pokrokovými metodami robotické výroby.
FLASH PAK
YAOKUN WU - ČÍNA / PŮSOBÍ V USA
Flash Pak je chytrý prostředek k přežití, připomínající záchrannou vestu a navádějící žáky do bezpečí při bleskových povodních prostřednictvím hmatové navigace a LED světel. Po automatickém nafouknutí umožňuje plavat na hladině; jednotlivé Flash Paky lze navíc spojovat k sobě, a vytvořit tak raft.
Yaokun Wu studuje průmyslový design na Pratt Institute v Brooklynu, stát New York. Cítí vděk za vše, co má, a rád by proto využíval design k pomoci těm, kteří ji potřebují nejvíce. Je toho názoru, že design je všude, ale nezapomenutelný je pouze takový design, který na lidi působí vřele.
LICK
IRINA SAMOILOVA - RUSKO
Lick je přenosný nástroj pro očistu těla, schopný pomoci každému, kdo nemá možnost se vykoupat. Nástroj je opatřen čisticí ploškou připomínající kočičí jazyk a umožňující zbavovat tělo nečistot.
Irina Samoilova je produktová a nábytková návrhářka. V současnosti se věnuje magisterskému studiu na Stroganovově institutu umění a designu (na katedře navrhování nábytku) při Moskevské státní univerzitě. Pokaždé, než se pustí do nového návrhu, nejprve zkoumá tvary živočichů a jejich fungování v přírodě.
OPEN SOURCE COMMUNITIES
BELTOWER - (JOHN BRIAN KAMAU, JOYCE WAIRIMU GACHIRI, IAN GITHEGI KAMAU, ESTHER WANJIKU KAMAU A ARVIN BOOKER KAMAU)
Open Source Communities je základní koncepce efektivního navrhování komunit v rozvojových zemích s využitím chytře řešených plánů typu open-source. Cílem návrhářů je zvýšit přizpůsobitelnost těchto návrhů s cílem vytvářet propojené domy vykazující udržitelnost.
BellTower byla založena v roce 2014 s posláním využívat k řešení problémů systémy a technologie typu open-source. Tvoří ji tým pracovníků se znalostmi v oblastech řízení rizik, informačních technologií, designu, projektového managementu a strategií s cílem vybudovat model komunity typu open-source pro potřeby občanů, firem nebo průmyslu.
PURSEWIT
AQSA AJMALOVÁ - PÁKISTÁN
Pursewit se chlubí novým elegantním designem, který přímo vyzývá k šití! Díky zjednodušení způsobu používání šicího stroje pro zrakově postižené je ovládání intuitivnější a více založené na hmatu, což zlepšuje někdy komplikované postupy šití.
Průmyslová návrhářka Aqsa Ajmalová absolvovala Národní univerzitu věd a technologií. Řídí se svým přesvědčením, že design je nástroj k řešení problémů, a usiluje proto o budování vztahů mezi nápady a realitou. Prostřednictvím fyzické interakce a přímého experimentování s designem chce zlepšovat propojení mezi člověkem a produkty.
Komentuje John Maeda, technolog a porotce soutěže Lexus Design Award 2020: „Finalisté letošního ročníku Lexus Design Award se zaměřují na dva hlavní motivy: uvědomělost a životní prostředí, jejichž naléhavost roste společně s dopady technologického pokroku na náš svět. Jejich designové projekty přesahují pouhé kladení otázek a poskytují konkrétní odpovědi na základě pokrokové argumentace a realizovatelných technických postupů. Zúžit ohromný seznam přihlášených projektů na malou skupinu reprezentativních prací rozhodně nebylo jednoduché. Avšak díky spolupráci s porotci jako je Jeanne Gangová nebo Paola Antonelli byl tento úkol snazší, a to vzhledem k jejich širokým poznatkům o transformativních designových projektech. Já jsem přispěl svým technologickým a obchodním pohledem k posouzení možností technické realizace a finanční životaschopnosti. Nakonec si myslím, že jsme našli tu správnou skupinu fascinujících projektů, které představují témata mysli a těla, která jsou pro naši budoucnost klíčová.“
V lednu se šestice finalistů vydala do New York City, aby absolvovala formativní praktické workshopy ve spolupráci se čtyřmi renomovanými mentory: Joem Doucetem, Bethan Grayovou, Philippem Malouinem a Šohejem Šigematsuem, kteří nabídli své vlastní jedinečné poznatky a odborné znalosti. Workshop se konal v jedinečném lifestylovém prostoru INTERSECT BY LEXUS-NYC.
Uvedeným workshopem byla nastartována dlouhodobější spolupráce finalistů s mentory, jejímž vyvrcholením bude výběr vítěze v Itálii během milánského týdne designu*. V rámci této klíčové globální události světa designu představí finalisté své hotové prototypy veřejnosti a následně bude během akce Grand Prix uvedené soutěže zvolen vítěz panelem renomovaných porotců ve složení Paola Antonelli, Jeanne Gangová, John Maeda a Simon Humphries.